LOKALIZACJA
Sienkiewicza 6a, p.107, I piętro
41-300 Dąbrowa Górnicza
TELEFON  505-582-720

Start

Rzemieślnicy

Rzemieślniku zgłoś się! Rusza akcja wspierająca niewielkie zakłady usługowe w Dąbrowie Górniczej

 

Jeszcze do niedawna zawody rzemieślnicze cieszyły się dużą popularnością. Szewc, krawiec, kaletnik, zegarmistrz, złotnik, zdun, szklarz, dekarz - maleńkie, tradycyjne zakłady usługowe były stałym elementem krajobrazu Dąbrowy Górniczej. Dziś, nie pamiętane przez nikogo, balansujące na granicy opłacalności biznesy rzemieślnicze po cichu znikają z mapy miasta.  Możemy temu zapobiec.

Zagłębiowska Izba Gospodarcza, miasto Dąbrowa Górnicza, Cech Rzemiosł Różnych w Dąbrowie Górniczej oraz Miejskie Centrum Informacji zdecydowały się połączyć siły w kampanii "Wspieraj Lokalnych Rzemieślników".  Celem akcji jest promocja oraz tknięcie na nowo życia w dąbrowskie, tradycyjne zakłady rzemieślnicze.

Czasowe zamknięcie zakładów w dobie pandemii, spowodowało, że wiele z nich może się już nie otworzyć, a sięgające pokoleń, cieszące się uznaniem tradycje zginąć w fali masowej produkcji przedmiotów "jednorazowego użytku".  Jednak nie tylko koronawirus przyczynił się do ginięcia popularnych niegdyś zawodów. Sporo winy jest w nas samych - uzależnionych od nowości, nie uznających jakości konsumentów. Zamiast naprawiać podniszczone buty, dziurawą odzież, zepsuty zegarek czy inny szwankujący przedmiot, wyrzucamy go i od razu kupujemy nowy.

Trend ten jednak zaczyna się odwracać. Szansą na ocalenie tradycyjnego rzemiosła jest z pewnością korzystanie z dostępnych usług lokalnych fachowców czy wytwórców, w wielu przypadkach prowadzących działalność przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Sprzyja temu rosnąca świadomość ekologiczna i ekonomiczna konsumentów. Środowisko jest już wystarczająco pełne zalegających śmieci, więc dokładanie nowych tylko  pogłębia kłopot, a  sezonowa wymiana obuwia, odzieży czy elementów gospodarstwa domowego przestaje być w dłuższej perspektywie opłacalna. Coraz częściej decydujemy się także na renowację mebli, wymianę tapicerki, usługi złotnika, odnawianie dawnych pieców kaflowych czy usługi stolarskie. Nie wiemy jednak gdzie takich usług szukać.

Celem kampanii " Wspieraj Lokalnych Rzemieślników " jest stworzenie i popularyzacja mapy  dąbrowskich zakładów rzemieślniczych, promocja usług w lokalnych mediach, internecie, broszurach i na billboardach.

Wszystkich przedsiębiorców wykonujących tzw. ginące zawody zapraszamy do zgłoszenia chęci udziału w kampanii pod numerem telefonu Zagłębiowskiej Izby Gospodarczej 505-582-720 lub adresem mailowym Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W zgłoszeniu należy podać: nazwę zakładu, lokalizację, kontakt, oraz listę świadczonych usług.