LOKALIZACJA
Sienkiewicza 6a, p.107, I piętro
41-300 Dąbrowa Górnicza
TELEFON  505-582-720

Grant wolny od podatku. Dla firm to duża oszczędność

Przedsiębiorcy, którzy korzystają z unijnego wsparcia, zyskują dwa razy. Dofinasowanie to potężny zastrzyk gotówki, który w dodatku jest nieopodatkowany.

Zakup wyposażenia do firmy zakupiony z dotacji unijnych, jest dla przedsiębiorcy kosztem podatkowym. To oznacza, że poniesione wydatki odliczy od przychodu i zapłaci dzięki temu niższy podatek.

Niestety, jak zauważa „Puls Biznesu”, kwestie te nadal budzą wiele wątpliwości wśród osób, które startują z własnym biznesem. Na szczęście decyzja fiskusa jest w tej sprawie jednoznaczna. „Puls Biznesu” przypomina niedawną decyzję Krajowej Informacji Skarbowej, która po raz kolejny stanęła w obronie przedsiębiorców.

Podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą na założenie biura otrzymał grant z urzędu, było to jednorazowe dofinansowanie. Za te pieniądze kupił wyposażenie i artykuły biurowe. Zapytał KIS, czy zakup stanowi dla niego koszt uzyskania przychodu. Odpowiedź brzmiała: tak.

KIS podkreślił, że wg. ustawy o PIT przychodem z działalności gospodarczej są dotacje, subwencje i dopłaty, wolne od podatku są tzw. jednorazowe środki. Zgodnie z przepisami a także stanowiskiem skarbówki nie ma przeszkód, aby wydatki na taki sprzęt jak: laptopy, drukarki, monitory do komputera kupione z pomocą grantu traktować jako koszt uzyskania przychodu.
Są to wymierne oszczędności podatkowe dla przedsiębiorcy.

Źródło: MONEY