Dołącz do bukmachera Mostbet już dziś i czerp jak najwięcej ze swoich zakładów sportowych i kasyna online w Polsce. Tutaj znajdziesz najlepsze kursy na wydarzenia sportowe, a także różne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Nasza strona jest przyjazna dla użytkownika i łatwa w użyciu, a nasz zespół profesjonalistów opracował dla Ciebie aplikację mobilną, dzięki której obstawianie zakładów będzie jeszcze wygodniejsze.
MENU
  1. >
  2. wszystkie
  3. >
  4. Outsourcing IT. Kosztowna i...
31 stycznia, 2022

Outsourcing IT. Kosztowna i nieosiągalna inwestycja czy codzienność na wyciągnięcie ręki?

Z badań prowadzonych na zlecenie firm IT w Polsce wynika, że 88 proc. małych i średnich przedsiębiorstw za podstawową inwestycję w bezpieczeństwo informatyczne uważa zakup programów antywirusowych. 46 proc. korzysta z szyfrowania maili. Tylko 35 proc. respondentów stosuje backup danych. Poziom długu technologicznego boleśnie obnażyła w wielu firmach pandemia. Nieprzygotowanie pracodawców zarówno pod względem procedur, jak i bezpiecznego, stabilnego środowiska pracy mocno wpłynęło na wydajność, zwłaszcza w okresie lockdownu. Paradoksalnie tę sytuację warto wykorzystać jako szansę do zmiany na lepsze.

Sprawny i szybki dział IT to dziś kluczowy zasób firmy

Jednocześnie sytuacja związana z walką z COVID-19 pokazała jak ważnym zasobem jest sprawny i szybko reagujący na zmiany otoczenia dział IT. Niezależnie od branży, wiele zmian wpływających na być albo nie być firm rozgrywało się na styku wiedzy profesjonalistów IT i otwartości na nowe doświadczenia przedsiębiorców. Trudny czas zweryfikował również przekonanie wielu: „jesteśmy tak mali, że jest nam niepotrzebny osobny dział informatyczny”. Bo stabilne środowisko IT, być może wbrew dominującej powszechnie opinii, to nie tylko działający komputer, to szereg rozwiązań, które wspomagają przedsiębiorstwo w sprawnym i efektywnym działaniu, rozsądnym gospodarowaniu zasobami oraz doskonałej komunikacji (także w sytuacji, w której część lub wszyscy zatrudnieni pracują zdalnie).

Doświadczony team IT dopasuje rozwiązania do potrzeb firmy

Efektywny dział IT to synergia działań specjalistów z wielu dziedzin. Są tu i osoby śledzące trendy w hardware (nie tylko w zakresie laptopów, ale i np. sprzętu sieciowego) i software (np. rozwiązań umożliwiających wspólną pracę nad plikami i bezpieczne śledzenie zmian). Nie brakuje specjalistów, którzy umiejętnie dopasowują rozwiązania do rzeczywistych potrzeb firmy. Kluczowe jest także odpowiednie zarządzanie zmianą i wdrażanie w nią zespołów.

Dlaczego tak ważne jest połączenie podążania za trendami przy ostrej selekcji rozwiązań naprawdę przydatnych? Taka postawa pozwala na stosunkowo najłagodniejsze wprowadzanie zmian. Doświadczony team IT potrafi nawet najbardziej rewolucyjne pomysły odnieść do codzienności firmy. Kolejnym etapem jest dopasowanie ich i umiejętne wprowadzenie w możliwie najkrótszym okresem przejściowym. To czas na utrwalenie nowych rozwiązań i przyjęcie przez firmę standardowych procederów. Jednocześnie selekcja pozwala na wybór tych rozwiązań, które mogą służyć jak najdłużej, dając szerokie pole do wprowadzania niezbędnych modyfikacji i udoskonalania. Takie podejście pozwala na maksymalizację zysków z poniesionych nakładów.

Profesjonalny i rozbudowany dział IT nawet w najmniejszej firmie nie jest mrzonką. Wszystko dzięki coraz popularniejszej na polskim rynku usłudze outsourcingu IT. Powierzenie pieczy nad tym zasobem zewnętrznemu kontrahentowi niesie ze sobą same plusy dla organizacji. Najbardziej oczywistym jest bilans ekonomiczny. Decydując się na współpracę z profesjonalną firmą przedsiębiorstwo zyskuje grono współpracowników wyspecjalizowanych w konkretnych dziedzinach. Dotyczy to bieżących jak i tzw. kryzysowych potrzeb. Eliminuje się tym samym potrzebę utrzymywania grupy pracowników na własny koszt. Dzięki temu współpraca z firmą outsourcingową jest bardziej przystępna. Oszczędzając, zyskujemy nowy zasób.

Outsourcing IT: świeże spojrzenie i odwaga w rozwiązaniu problemów Twojej firmy

Zespół outsourcingowy ma na swoim koncie różnorodne doświadczenia. Pozwala mu to spojrzeć na zagadnienia dotyczące obsługiwanej firmy z zupełnie innej perspektywy. Świeżość i odwaga w podejściu do problemów, nieszablonowe rozwiązania – takich cech w zespołach IT firm outsourcingowych należy szukać.

Jednocześnie warto zwrócić uwagę na fakt, iż outsourcing działu IT to szereg ułatwień w zarządzaniu pracownikami. Umowa przewiduje bowiem świadczenie usług w sposób nieprzerwany w określonym umową wymiarze. Zniwelowana zostaje tym samym potrzeba koordynacji urlopów czy L4 pracowników.

Największa obawa, jaką wiążą firmy ze współpracą outsourcingową to pytanie o bezpieczeństwo danych. To także jedna z kluczowych cech, które mogą rokować na przyszłą współpracę. Schematy postępowania chroniące przed wyciekiem danych to jedna z pierwszych poruszanych kwestii.

Dobry dział IT dostarczony w formule outsourcingu to najlepsza inwestycja. Daje dostęp do szerokiej puli zasobów przy relatywnie niskiej wartości inwestycji.

Artykuł 4wise Group – członka Zagłębiowskiej Izby Gospodarczej
copyright 2023 ZIG
X
X