Dołącz do bukmachera Mostbet już dziś i czerp jak najwięcej ze swoich zakładów sportowych i kasyna online w Polsce. Tutaj znajdziesz najlepsze kursy na wydarzenia sportowe, a także różne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Nasza strona jest przyjazna dla użytkownika i łatwa w użyciu, a nasz zespół profesjonalistów opracował dla Ciebie aplikację mobilną, dzięki której obstawianie zakładów będzie jeszcze wygodniejsze.
MENU
  1. >
  2. wszystkie
  3. >
  4. Zagłębiowska Izba Gospodarcza, czyli...
13 maja, 2021

Zagłębiowska Izba Gospodarcza, czyli warto działać wspólnie. To rozwija nie tylko Twój biznes, ale i gospodarkę

Mówi się, że w biznesie najważniejsze są relacje, bo gdyby chodziło o liczby, najbogatsi byliby matematycy. Tę zależność widzą również badacze, którzy przyglądają się instytucjom otoczenia biznesu, do jakich należy m.in. Zagłębiowska Izba Gospodarcza.

Dla jasności, przytoczmy definicję naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego: Tomasza Dorożyńskiego i Wojciecha Urbaniaka (Link), którzy określili, że instytucje otoczenia biznesu to wszelkie podmioty, które oferują przedsiębiorcom usługi wspierające prowadzenie działalności gospodarczej (od usług w zakresie specjalistycznej wiedzy, szkoleń, rozwoju kompetencji po pomoc w inkubacji innowacji).

Zagłębiowska Izba Gospodarcza. To się opłaca w skali mikro i makro

Zauważyli również pewną ważną z naszego punktu widzenia zależność. Instytucje otoczenia biznesu działają najprężniej w regionach rozwiniętych gospodarczo. Mają realny wpływ na gospodarkę, podniesienie poziomu konkurencyjności, a także rozwój poszczególnych przedsiębiorstw. Powstają z inicjatywy środowisk biznesowych i funkcjonują dzięki zaangażowaniu przedsiębiorców, którzy widzą i cenią sobie ich wartość.

Tymczasem na obszarach o niższym poziomie rozwoju instytucje otoczenia biznesu często powstają „na mocy decyzji administracyjnej”, czy jako projekt w związku z pozyskanymi dotacjami. Widać więc, że w tym przypadku po pierwsze brakuje przedsiębiorcom pewnej gotowości do jednoczenia się i wspólnego działania, po drugie nie dostrzegają w swoim otoczeniu korzyści z kooperacji.

Co więcej badacze nie mają wątpliwości, że jednym z głównych czynników sprzyjających rozwojowi, są tzw. kapitał społeczny, czy środowisko społeczno-kulturowego. Co znaczą te terminy? Określają m.in. wartość relacji, sieci zależności, zasięg kontaktów, ale także umiejętność wymiany wiedzy i jej przekazywania, zdolność do innowacji i uczenia się. Jak się okazuje, kluczowymi aktorami, którzy mogą i potrafią najefektywniej wpłynąć na rozwój regionu są małe i średnie przedsiębiorstwa. Reagują zwinnie, rozwijają się dynamicznie i są kluczowe dla rozwoju konkurencyjności w regionie.

Po co o tym wszystkim wspominamy? Przede wszystkim, aby przypomnieć, co leży u podstaw działania Zagłębiowskiej Izby Gospodarczej: silny kapitał społeczny, relacje, efekt synergii, na który składa się wiedza, kontakty i doświadczenie wszystkich członków ZIG.

Po drugie: wierzymy, że silna, nowoczesna i dynamiczna Izba Gospodarcza to silni, nowocześni i dynamiczni przedsiębiorcy. To obustronna relacja, z której korzyści czerpie nie tylko Twój biznes, ZIG, ale także cały nasz region. Klasyczna sytuacja: win-win-win, a takie cenimy najbardziej.

Serdecznie zapraszamy Cię do aktywnego działania w Zagłębiowskiej Izbie Gospodarczej.

copyright 2024 ZIG
X
X